Nye indlæg

Odsherred Wiki...

> Odsherred Lokalarkiv har de sidste måneder arbejdet med at lægge små og store...

Dejlige toner og...

> Jeg vil lige gøre opmærksom på at musikklippet fra youtube ikke er fra cd'...

SENESTE KOMMENTAR

> Tak fordi du minder mig om, at selv "et lille stakkels nr. 3 barn" måske kunne...

28/06/2012 - 14:15 | Tina

Læs kommentar

> Ih hvor har du lige gjort min aften sa meget mere heigylgg! Taerten er i ovnen...

23/02/2012 - 23:21 | Ydna

Læs kommentar

Bloggen på odsbib.dk

Burgundia

Bornholm som hovedperson i en roman. Kan man det? Det har forfatteren Hans Henrik Møller gjort i denne geografiske slægtskrønike.

En leksikalsk beskrivelse af Bornholms geografi og en krønike om slægterne Holm og Lind i tiden 1872-1972.
Hvis man er bornholmerfan vil man synes om denne fantasifulde roman, selvom næsten alle jeg har hørt om, synes den er lidt tung og omstændelig. Der fortælles om syltning af blommer, røgning af sild, hvordan man danser tango samt andre nyttige ting samtidig med vi hører om de to slægters liv.
Romanen består af 3 dele, som bindes sammen af coasteren Burgundias forlis vest for Rønne i 1958.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

Aften hele dagen

Historien om en dysfunktionel familie

I Bogstøtterne, som den ene læsekreds hedder, læser vi hver sæson en bog fra østen eller mellemøsten. Personligt har jeg det meget svært med orientalske skrivestil, som efter min vesteuropæiske smag er for overbroderet og fyldt med så mange sprogblomster, at man nogle gange skal gætte sig til meningen. Har det lidt som om der flyder honning af siderne.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

Nu er det længe siden

Historisk roman, der foregår i årene 1863-1900.

Man følger en slevisk familie, og sammen med dem opleves slaget ved Dybbøl og tabet af Slesvig - Holstein 1864.
Herefter følger man hovedsageligt børnenes liv - dels i København, dels på slægtsgården i Slesvig.
Bogen giver et flot tidsbilled af Danmark i sidste del af 1800 - tallet.

Det er interessant og medrivende at læse om de svære forhold for danskerne i Slesvig under den prøjsiske undertrykkelse, der betød både fængsling og forvisning af de for åbenmundede dansksindede.

Jeg glæder mig til at læse fortsættelsen: Når dagene strenges.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Silke Bruno Weitlings billede

ons, 2010-08-18 14:50 | af Silke Bruno Weitling

Bloggen på odsbib.dk

Flugten til Amerika

Temaet i Irene Disches bog er som interessant nok, og den er da også meget underholdende, men den ironiske tone som latent gennemstrømmer bogen er lidt for meget og gør desværre, at jeg lidt for ofte lagde den til side, så den blev indtaget i små doser.

Her fortælles tre generationers kvindehistorie. Fra udvandringen fra nazitidens Tyskland til Amerika og den svære tilpasning, hvor kvindernes personlige udvikling er en genspejling af tidens mønstre. Med forfatterens mormor som det absolutte midtpunkt

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Hjemmesider.dk