Nye indlæg

Odsherred Wiki...

> Odsherred Lokalarkiv har de sidste måneder arbejdet med at lægge små og store...

Dejlige toner og...

> Jeg vil lige gøre opmærksom på at musikklippet fra youtube ikke er fra cd'...

SENESTE KOMMENTAR

> Tak fordi du minder mig om, at selv "et lille stakkels nr. 3 barn" måske kunne...

28/06/2012 - 14:15 | Tina

Læs kommentar

> Ih hvor har du lige gjort min aften sa meget mere heigylgg! Taerten er i ovnen...

23/02/2012 - 23:21 | Ydna

Læs kommentar

Bloggen på odsbib.dk

Rifbjerg er fyldt 80 år

Alle kender ham, men mange læser ham ikke. Jeg forstår det ikke. Gå ombord i hans forfatterskab igen og denne roman er en god anledning.

Rifbjerg kan skrive om de stille eksistenser som ingen ellers gider læse eller skrive om, måske rent bortset fra Helle Helle. Men her holder sammenligningen mellem de to forfattere også op. Rifbjerg er der mere guf på. Hans fortælleglæde er smittende. Det er dejligt befriende at fornemme at det falder ham nemt at skrive og så har han en helt særlig evne til beskrive lugte og lyde, nogle gange på en spøjs måde men altid levende.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

Aften hele dagen

Historien om en dysfunktionel familie

I Bogstøtterne, som den ene læsekreds hedder, læser vi hver sæson en bog fra østen eller mellemøsten. Personligt har jeg det meget svært med orientalske skrivestil, som efter min vesteuropæiske smag er for overbroderet og fyldt med så mange sprogblomster, at man nogle gange skal gætte sig til meningen. Har det lidt som om der flyder honning af siderne.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

Sylvia Plath

Glasklokken stod på listen over bøger jeg vil læse, når jeg bliver gammel, men jeg er glad for, at jeg ikke ventede længere

Det er en utrolig fin skildring af en ung sårbar kvindes problemer med at magte tilværelsen og samfundets normer. Skrevet i et smukt lyrisk sprog, der til tider er lige ved at vælte, men den holder og er en nydelse.   

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

De vilde detektiver

Det er skønt, hæsblæsende og til tider svært at holde styr på – så lad dig bare flyde med på strømmen af ord. Det er ren poesi

Nogle gange mindende det mig om et filmmanuskript. Rammefortællingen (bogens 1. og 3. del) er skrevet som dagbogsoptegnelser af den 17-årige jurastuderende og forfatterspire Garcia Madero og foregår i henholdsvis Mexico by i 1975 og i ørkenen i Sonora-provinsen i 1976.
3. del består af forskellige personers vidnesbyrd om to af hovedpersonerne, digtere Arturo Belano og Ulises Lima, som de har mødt forskellige steder i Mexico, Europa, Israel og Afrika fra perioden 1976-1996.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

Anbefaling med forhindringer

Kan man anbefale en bog til læsekredse, når kun tre ud af tretten kunne lide bogen. Kan man anbefale en roman, når man selv i starten blev lidt skuffet. Svaret er et bragende JA.

 

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Bloggen på odsbib.dk

Nærmere Elin eller...?

Hvordan en ikke særlig betydningsfuld bog blev en uforglemmelig oplevelse for mig

Hvert år når læsekredssæsonen går ind, er jeg på udkig efter gode bøger, som måske ikke har fået den fortjente opmærksomhed. Som kunne fortjene at komme frem til en bredere kreds af læsere, så jeg går i gang med at læse anmeldelser og ser mine lister over bøger, jeg en gang af en eller anden grund aldrig fik læst, igennem.

Læs mere

Antal kommentarer (0)

Hjemmesider.dk